PDA

View Full Version : Medalja za osvoboditev Beograda

hilbilly
09-01-2011, 19:24
Prišel je Beograd in tako v zraku visita samo še Odessa in Sevastopol. Čeprav je bila ta medalja odkovana 70.000-ih primerkih, pa se je ogromno teh medalj, ko se je Tito distanciral od takratne Sovjetske zveze, vrnilo ali pa končalo v smeteh. Tukaj bi bil zelo zanimiv podatek, kolikim Jugoslovanom je bila le-ta podeljena. S tem mislim, da kar se glede raritete tiče, pade v rang Sevastopola. Spodaj pa je še ena skupinska....
Se opravičujem za slabe slike, bo treba menjat fotoaparat.

vipavc
09-01-2011, 20:53
lepa medaljica, mi znaš povedat če so bili do te medalje upravičeni tudi jugoslovani in koliko jih je približno to dobilo?

Dado
09-01-2011, 21:43
Super, hilbilly !
Le tako naprej !!!

Lp. D

mikibtf
09-01-2011, 22:31
Lepa pridobitev :kkk

hilbilly
09-01-2011, 22:42
lepa medaljica, mi znaš povedat če so bili do te medalje upravičeni tudi jugoslovani in koliko jih je približno to dobilo?

Seveda so bili do te medalje, poleg Sovjetov, upravičeni vsi, ki so od 28. septembra do 22. oktobra sodelovali pri osvobajanju Beograda. Verjetno ne po istih kriterijih, pa vendar. Zato tudi mene zelo zanima, če je to kje zavedeno... si bom jutri vzel čas in malo bolj povrtal, čeprav sem glede verodostojnosti podatkov že zdaj skeptičen (glede na hitro prebrano gradivo z neta, kjer se pojavljajo kar trije različni datumi ustanovitve medalje). Če je bila podeljevana od junija 45 in tam nekje do junija 48, se pravi izstopa Jugoslavije iz Informbiroja, ali je potem s tem mišljeno, da je bilo vseh 70.000 podeljenih do tega datuma, ....kaj pa potem??? Mislim, glede na dejanja odlikovancev, ki so jo metali proč ali se je potem sploh še podeljevala...??? Zanimivo bi bilo malo izbrskati take in podobne podatke.

hilbilly
21-01-2011, 19:21
Očitno je Beograd precej trd oreh. Zdaj od nekega zbiratelja iz tujine čakam, če mu bo uspelo izbskati podatke o podelitvah tega odlikovanja tujcem. Zaenkrat sem našel samo tole:
Ustanovljena je 9. junija 45, dizajniral jo je pa A.I. Kuznetsov, do 5. februarja 51-ega leta, pa so jo morali po smrti nosilca skupaj z dokumentom vrniti.
Mogoče tukaj ni odveč tudi podatek, da medalja za osvoboditev Beograda, ki ima zadaj namesto 20. oktober 44, datum osvoboditve Budimpešte 13. februar 45, ne glede na vse napisano, čisti fejk.....te medalje so bile narejene v tovarni Moscow Mint v bližini Podolskega, leta 93....v tej seriji je bilo na novo posebej za zbiralce odkovano kar nekaj visokih kampanijskih medalj (Odessa, Sevastopol, Beograd.....). Za zanimivost, Tudi pri Sevastopolu je bila narejena namerna napaka, kjer "S" zamenjajo z "B"...in nastane Sebastopol, ki je potem skoraj dvakrat dražji kot original, Saj naj bi obstajalo samo nekaj kosov.... kaj naj človek potem tukaj še reče.
Našel sem pa podatek, da naj bi bilo 2000 vojakov rdeče armade odlikovano z jugoslovanskimi odlikovanji. Potem pa spet megla. Bo treba še kar precej vrtati.

Dado
21-01-2011, 22:11
Bravo hilbilly, dobro ti gre !!! thumbsup

Lp.D

spiro
23-08-2011, 13:13
Pozdravljeni,

tudi sam sem začel brskati po tem obdobju, v katerem je končal življenje tudi moj ded, oficir Rdeče Armade Fjodor Fjodorovič Kockih.
Zanima me, če obstaja resno kje podatek, kdo je prejel vse medaljo za osvoboditev Beograda. V tej osvoboditvi je bil udeležen tudi moj ded.

Lp,
Spiro

Groga
23-08-2011, 22:14
Odlična pridobitev thumbsup
Lp

pukovnik
08-10-2011, 18:31
Evo što sam ja danas uprihodovao.8-)

4452

4453

4454

4455

hilbilly
09-10-2011, 11:20
Krasne

pukovnik
24-12-2011, 19:13
Na svom putu iz San Petersburga Djed Božićnjak je svratio i do mene i zaključivši da sam bio dobar cijelu godinu ostavio mi par medaljica. 8-)

5972

5973

5974

5975

hilbilly
25-12-2011, 17:00
Krasen kompletek, kar se pa tiče tvoje pridnosti preko leta, pa ne bi preveč komentiral, ker, ali to ne drži popolnoma ali pa se je tudi božiček spridil in ti prinesel fejke...spodnje tri medalje so niti ne preveč dobri ponaredki...mogoče Kijev niti še ne izgleda tako slabo, a je težko točno reči pri taki sliki, Sevastopol in Odessa sta pa naravnost obupni. Pukovnik, mi je zelo žal in upam samo, da nisi plačal tržne vrednosti originalov. Vsem, ki se odločajo za nakup rusov, svetujem izredno previdnost, ker se prehitro lahko opečeš.

pukovnik
25-12-2011, 17:13
Nisam plaćao nikakvu vrijednost već mi to prijatelj donio sa tamošnjeg buvljaka.

ares
25-12-2011, 18:26
Božičku ni zaupati,ker je le plod kapitalističnega marketinga za otroke.V resnici obstaja samo Dedek Mraz.:razz:

hilbilly
25-12-2011, 19:50
Ares, tud sam to počasi ugotavljam, pa še vohrn je ratal....letos še mandarinc nism dobu...pukovnik, mi je zelo žal, ampak če je to tako kot si napisal, potem ni problema...si pa dobil prekrasno Varšavo. Naravnost obožujem medalje na katerih se vidi zgodovina nošenja, veliko lepše zgleda kot kakšna zgloncana, ki se sveti kot zepter posoda. Tudi strankarska in zmaga nad japonci sta super. Upam, da ti nisem pokvaril praznika z mojim prvim postom, če sem, se opravičujem.

pukovnik
25-12-2011, 21:35
Ares, tud sam to počasi ugotavljam, pa še vohrn je ratal....letos še mandarinc nism dobu...pukovnik, mi je zelo žal, ampak če je to tako kot si napisal, potem ni problema...si pa dobil prekrasno Varšavo. Naravnost obožujem medalje na katerih se vidi zgodovina nošenja, veliko lepše zgleda kot kakšna zgloncana, ki se sveti kot zepter posoda. Tudi strankarska in zmaga nad japonci sta super. Upam, da ti nisem pokvaril praznika z mojim prvim postom, če sem, se opravičujem.

Nipošto jer bit foruma je ukazivanje na pogreške i pomoć. Čovjek se uči dok je živ pa te stoga molim možeš li (ako imaš) staviti slike Sevastopolja, Kijeva i Odesse u originalu da vidim razlike. Može i na ZS.8-)

hilbilly
26-12-2011, 19:15
Bom odprl novo temo v katero bom postopoma dodajal kampanijske medalje "original-kopija". Pa upam, da bo komu prav prišlo in da ne bom nalagal in tipkal tja v tri dni. Večino slik kopij je z interneta in od kolega zbiratelja iz tujine, ki me je tudi ogromno naučil. Jaz jih namreč nimam. Kar nekaj kolekcionarjev jih kupuje za primerjave, ampak če imaš dobro slikovno podlago, je škoda denarja za ta škart. Pa tudi s tem si še daleč od tega, da bi bilo preprosto in si potem lahko brez skrbi....samo kot zanimivost....Sewastopol obstaja v 17-ih variantah in to brez Voenkomat serije...zdaj pa ob poplavi vedno boljših kopij loči seme od plevlja... Pukovnik, ti mi pa pošlji mail, da ti pošljem nekaj prezentacij, ki jih tukaj ni možno prikazat.