PDA

View Full Version : Bile so še druge vojne...

Valter
11-05-2012, 17:41
Ko gledam slovenske zbirke, se včasih zdi, kot da razen 1. in 2. svetovne vojne ne bi obstajalo nič drugega, zato predstavljam iz svoje zbirke nekaj nemških odlikovanj iz vojn 19. stoletja.

Zgoraj:
španga s križcem "zvestemu vojaku" za avstrijsko-prusko vojno 1866 in neuradna medalja veteranskega združenja; španga velike vojvodine Baden za francosko-prusko vojno 1870-71: pruska medalja za to vojno, badenska medalja "Badens Ehre", pruska medalja ob stoletnici rojstva Viljema I., badenska zaponka za služenje v rezervi; hessenska medalja za vojne 1840-1866

sredina:
španga za prusko-avstrijsko-dansko vojno 1864: pruska medalja za vojno 1864 (te so dobivali tudi Avstrijci), križec za bitko pri Duepplu, pruska medalja za vojno 1870-71 (medalja manjka, samo trakec); bavarska španga veterana dveh vojn - francosko pruske in avstrijsko-pruske (bavarski križec za to vojno leta 1866) in pruska Viljemova stoletna medalja. Ta španga je zanimiva zato, ker so bili bavarci leta 1866 nasprotniki Prusov :roll: (toliko o narodni spravi po nemško)

spodaj:
pruska medalja za napoleonske vojne (trakec je nov, žal); križec za bitko pri Alsnu 1864; pruski križec za armado na Majni 1866; badenska medalja za zatrtje revolucije 1849 (imenovana tudi "bratomorna medalja" - Brudermord Medaille); pruska medalja 1870-71 za neborce; "klasična" pruska španga veterana francosko-pruske vojne, ki je ostal v službi do 1897 (stoeltnica rojstva Viljema I.).

sigr
11-05-2012, 18:05
Moram pohvalit tvojo zbirko, posebej zato, ker izhaja iz stareših vojn, katere so bolj redko predstavljene pri zbiralcih.
Nekaj tega so "bili" tudi naši pradedje, vendar so malo tega ohranili.
Na srečo mlajših generacij, so marsikoga zastrupili očetje, dedje in pradedje, ki so nekatre vojne stvari ohranili.
Za mladega fanta pa je včasih dovolj tudi skrhan rjav bajonet, da prične zbirati stvari, ki so bile obvezna oprema njegovega predhodnika.
Čeprav je bila ta oprema predhodniku muka in trpljenje, je naslednjiku to izziv.
I in II. vojna sta pri nas aktualni zato, ker se še kaj najde, lahko pa se dokupi tudi manjkajoče stvari.
V tem tudi vidim glavni razlog, zakaj se v glavnem pojavlja oprema iz teh dveh vojn.

lp

hilbilly
12-05-2012, 18:17
Pohvale še z moje strani, res krasno za pogledat in lepo podkrepljeno z razlago. Kar pa se pestrosti oziroma tematike zbirk tiče, se pa pridružujem Sigru. Vendar verjamem, da je razen prve in druge vojne tudi pri nas še kaj za videti. Kakšna starejša generacija, ki se običajno ne pojavlja na forumih in zbira bolj zase, mogoče?
Kakorkoli že, še enkrat hvala za izredno zanimivo predstavitev in upam, da še s čim osvežiš to rubriko.
lp

guinnwo
12-05-2012, 21:44
Res je zanimivo videt še kakšna druga odlikovanja, kot samo tista iz WW1 in WW2. Pohvalno.thumbsup

grdksmrt
13-05-2012, 15:04
Odlično Valter.
Tudi sam nisem zagret samo za WW2. Se mi pa ne zdi čudno, da se to pojavlja tudi med zbiralci.
Povprečen Slovenec je še vedno čustveno obremenjen s političnimi dogajanji iz WW2, ki jih podkrepljuje še vrh slovenske politike. Še vedno se v grobem delimo na bele in ta rdeče. Zato se mi ne zdi čudno da se to odraža tudi v zbirateljstvu. Seveda obstaja tudi praktičen vidik, ker so se zadeve iz teh časov še ohranjale pri nas, saj so se tu dogajale.
Npr. težje je pri nas najti ameriško čelado M1 iz Vietnama kot pa pri američanih...
Se mi pa osebno zdi, da pri nas prevladuje zbiranje nekako takole:
WW2 (Nemčija, Partizani, zavezniki niso omembe vredni, razen predelave predmetov v partizanske
WW1 (nima veze kaj samo, da je ww1)
JNA
SV

Če se motim me pa popravite:officer

So pa lepe medalje Valter, res popestrijo vsakdanje gledanje rjastih patronov:demon

hilbilly
14-05-2012, 11:09
Imaš prav, rad pa bi poudaril še nekaj. Pravih, dolgoletnih zbirateljev je veliko manj kot si predstavljamo in le-ti imajo ponavadi malo širši spekter zbiranja. Povečini se tu najde prava paša za oči, ki pa žal ne pritegne vsakega. Ogromno zbirateljev je priložnostnih, ki jih za nekaj časa zasvoji strast. Ti si ustvarjajo zbirko pač s tistim kar je najlažje dosegljivo in na našem prostoru vemo kaj je to. Seveda nikakor ne mislim s tem kaj slabega, nasprotno, tudi to z veseljem podpiram. Ni še tako dolgo nazaj, ko sem tudi sam štartal z nekaj svastikami na kovancih ;) in tudi ni nujno, da ko finančno ne bom več dosegal manjkajočih kosov v zbirki, ne presedlam nazaj. Opcij je ogromno. Pa da ne smetimo brez veze te lepe prezentacije, bi rad samo če mi kdo pomaga do podatka vezanega na medaljo o bratomorni vojni. Pred časom sem prebral knjigo Skrivna Nemčija, katere osrednja zgodba je v bistvu bibliografija Stauffenberga in njegovega delovanja v skrivni loži. V knjigi je tudi opisano postopno nastajanje Prusije in če se prav spomnim tudi nekaj o omenjeni revoluciji. Zanima me, če obstaja kakšno pisano delo o tem obdobju? Mogoče kdo lahko kaj namigne? Vnaprej hvala.

Valter
14-05-2012, 22:19
Hvala za prijazne besede!
Seveda nisem hotel nikogar užaliti, tudi jaz zbiram oz. sem zbiral najprej 2. in 1. sv. vojno, potem pa me je malo minilo zaradi številnih ponaredkov in nenehno naraščajočih cen. Tako sem našel "nišo," ki je manj poznana, vendar prav tako zanimiva.
Hilbilly, ne vem če je kaj pametnih del v slovenščini, obstajajo knjige, ki opisujejo predvsem avstrijski del marčne revolucije 1848, dogodki v Nemčiji pa so pisani zelo nakratko v raznih svetovnih zgodovinah, z revolucionarnega stališča tudi v marxovih in Engelsovih zbranih delih. Več o tem obdobju je na wikipediji, angleški in nemški, npr.

http://en.wikipedia.org/wiki/Revolutions_of_1848_in_the_German_states

So pa bile take in drugačne bratomornosti v 19. stoletju in še prej prav pogoste - Prusi so se kar naprej vojskovali s svojimi rojaki Avstrijci, Sasi, Bavarci... V 19. in prejšnjihs toletjih so bile razne dinastične vojne zelo pogoste in jih očitno niso jemali tako "osebno" kot (žal) jemljemo našo bratomorno drugo svetovno vojno. Zavezništva so se včasih pogosto spreminjala, to kaže tudi moja bavarska španga zgoraj: v avstrijsko-pruski vojni so bili na eni strani Prusi, Italijani in še kup manjših nemških držav, na drugi pa Avstrijci, sasi, Bavarci in spet kup manjših nemških držav. Temeljito so se spopadli, in čeprav s(m)o Avstrijci premagali Italijane tako na kopnem (Kustozza) kot na morju (Vis), je vojno odločila pruska zmaga pri Kraljevem Gradcu (Koeniggratz, Hradec Kralove). V tej vojni je Bavarec zaslužil križec 1866, že štiri leta pozneje pa se je, sicer za bavarskega kralja, vendar pod vrhovnim poveljstvom pruskega kralja (ki je združil vse, pred štirimi leti nasprotne nemške države) vojskoval proti Francozom. In potem še leta dolgo ponosno nosil medalje obeh vojn. Po veliki zmagi nad Francijo in združitvi Nemčije so bile stare zamere pozabljene.

Pionir
22-05-2012, 17:43
Pohvale še z moje strani.Lepo da se nekdo zanima še za starejša obdobja!

Valter
10-10-2013, 01:38
Še ena nova medaljica v zbirki. thumbsup

Medalja vojvodine Nassau za vojno 1866. Nassau se je boril na strani Nemške federacije proti Prusiji in vojno izgubil, v posledici česar je Prusija malo vojvodstvo anektirala in odstavila vojvodo Adolfa. Ta medalja je bila zadnje odlikovanje, ki ga je ta državica ustanovaila v svoji zgodovini. Ustanovljeno 20. avgusta 1866, mesec dni pozneje je bil vojvoda že odstavljen. Narejenih 6000, podeljenih 5285 (precej manj kot viteških križcev... ;)) In še zanimivost - ko je Prusija anektirala Nassau, je pruski kralj Viljem I. izrecno dovolil bivšim nassauskim vojakom in oficirjem, ki so stopili v prusko službo, da nosijo to medaljo - kot priznanje za njihov pogum na bojišču. Hja, takrat so še znali pojmovati vojaško čast, zdaj se pa prepiramo, ali bi prepovedali zvezde ali križe ali štrleča ušesa...

polmar
10-10-2013, 19:57
Predvsem moram pohvaliti tvojo zbirko, je res izvrstna.
Ko sem začel zbirati, sem zbiral vse,dobesedno vse.... veš počasi se "specijaliziraš", največkrat to pogojujejo finance, pa tudi vsega ne moreš zbirati, ker čez čas ugotoviš, da v bistvu imaš vsega po malem, vse skupaj pa ni ne vem kaj.To nepomeni da jaz še danes ne kupim kakšno "neumnost".

motaln
10-10-2013, 20:56
Lepa medaljica,skromna vendar stara,zanimive barve traku.Lepo.