Stran 2 od 2 PrviPrvi 1 2
Pokazuje rezultate 11 do 15 od 15
    Član
    Datum pridružitve
    Jun 2008
    Objave
    269
    JLA je v 40 letih obstoja sproducirala 10 ali 20 našitkov, pa je bila kar velika vojska z vsemi mogočimi rodovi, službami, ustanopvami... samo atomske bombe ni imela. Čisti dolgčas. Slovenska vojska, ki je je zdaj sve skupaj za eno divizijo (kaj hočemo, smo pač majhni...) pa je v 20 letih sporducirala že več kot tisoč našitkov in še kup drugih oznak. Po mojem kar preveč. Najbolj pa me moti, in to je res bolano (bolje rečeno - servilno), da je večino novejših našitkov zelo podobna ameriškim, nekateri so direktne kopije. Včasih smo se pritoževali, da se preveč zgledujemo po Rusih, zdaj pa smo z dežja pod kap. Osebno so mi bili dosti bolj všeč stari našitki in oznake, ki jih je oblikoval Švajncer, so imel dosti več izvirno slovenske ikonografije (medvedi, risi, kurenti, knežji kamni...) O tem, da obleka še ne naredi človeka in našitek še ne vojnega heroja, pa itak nima smisla zgubljati besed. Sicer pa mislim, da nismo pri tem edini - številne vojske se kitijo z vsemi mogočimi, potrebnimi in nepotrebnimi oznakami. Če drugega ne, vsaj zbiralcem ne bo zmanjkalo dela.

Član 10motb avatar
    Datum pridružitve
    Oct 2008
    Objave
    385
    Zdravo
    Nisem se mislil oglašati v tej temi, vendar sem se po dolgotrajnem razmisleku vendarle spravil k pisanju.
    Iz enega našitka smo prešli na vprašanje o smiselnosti tolikih oznak v SV. Smiselno ali ne….oznake obstajajo. Ali so upravičene-beri uradne in s tem potrjene s strani Komisije za oznake v SV je pa drugo vprašanje. S tem pisanjem ne bom skušal opravičevati nikogar, rad bi le razsvetlil nekatera dejstva na podlagi določenih primerov. Zaposleni v vojski jih več ali manj poznajo, civilisti pa….
    SV še prej pa TO je v svoji zgodovini doživela kar nekaj reorganizacij, obeta se še ena transformacija. Kdo se ne spomni ukinitve pokrajinskih štabov (PŠTO) in uvedbe pokrajinskih poveljstev (PPSV)? Razdelitve slovenskega ozemlja na 3. Operativna poveljstva? Spremembe pravilnika o oznakah in s tem uvedbe velikih črk v oznakah (prej so bile male)? Primer 54. okmb, po novem 54. OKMB. Ukinitve določenih enot? Brigade MORiS? Preoblikovanja enot? 15. Letalske brigade v 15. Helikopterski bataljon..itd
    Dejstvo je da je v prejšnjem stoletju SV/TO začela iz skoraj nule. Sam Švajncer priznava da so v pomanjkanju novih uniform in kokard nekateri pripadniki takole pod roko ponujali kar konkretne stvari za nove oznake. V mesecih po osamosvojitveni vojni so se zadeve več ali manj urejale po kavbojsko..ljudje po štabih so se hoteli razlikovati od sosednjih enot. Bolj ali manj smiselno( beri likovno in oblikovalsko) so nastajale oznake katere so našle pot na uniformo. Kako je pri tem prišlo do določene simbolike v oznaki je pa sedaj drugo vprašanje. Oznaka naj bi simbolizirala obrambno naravnanost enot, bojevitost, opreznost, hitrost in ne vem še kaj…zato je iz večina oznak iz tistega obdobja imela večinoma podobe živali. Tule ni za zanemariti teritorialno naravnanost enot (simbol medveda in enot z Dolenjske itd…) Raznorazni risi, buldogi, lisice,medvedi, petelini, kleščmani, gamsi, orli, zmaji, netopirji, tigrove glave. Zraven se pojavljajo tudi nekatere oznake z številčno kombinacijo, npr oznaka 8. PŠTO, oziroma z nekaterimi znanimi slovenskimi simboli. (oznake domovincev-uradno pomočnikov za motiviranje, po domače »politkomisarjev«.
    Koliko od teh oznak je bilo uradno potrjenih…to bi bilo zanimivo videti..
    V sedanjem času se pa pojavlja vse več novih, bolj ali manj potrebnih/nepotrebnih oznak. Koliko nekdo potrebuje tako oznako za popestritev uniforme, oziroma zadovoljitev svoje nečimirnosti je pa stvar vsakega posameznika v SV. Bolj me moti to…da ni enotno predpisano, ni uradnega pravilnika o oznakah, (da ne bo pomote, pravilnik obstaja, iz leta 1995…novejšega še nisem videl, bi ga pa rad) ne ve se kaj se sme, kaj se ne sme nositi. Obstajajo padalske oznake, ostrostrelske, oznake usposobljenosti na različnih orožjih, oznake z krvno skupino, oznake z podatki o morebitnih alergijah, oznake izvidnikov, pehotnikov, minometnikov, veterinarjev….oznake tečajev pa še kaj…itd.
    Sam imam občutek da je na tem področju velik kaos. Upam da se bo v bodoče to področje uredilo.
    Nimam nič proti padalskim oznakam (tisti ki je stal na odprti rampi letala in zrl v globino ter skušal premagati pradavni strah pred višino že ve zakaj si jo je zaslužil), ostrostrelcem, podmorničarjem, letalcem tankistom in ne vem še komu….le podlago naj imajo. Naj obstaja neki kriterij(skoki, tečaji, leta službe,določeno znanje, izpiti) neka služba, komisija skozi katere morajo iti te stvari da dobijo potrditev. Zadeve naj se uradno zabeležijo, poslikajo in objavijo. S tem se bo zajezilo ponarejevanje našitkov, prodajanje stvari pod redke, eksotične ne vem še kakšne….Na tak način se ne bo moglo zgoditi da si vsaki Švejk v tej naši vojski omisli svojo osebno oznako. Ne gre se samo za našitke..tule velja tudi za ostale kovinske oznake in značke.
    Predvsem pa naj se po enotah da večji poudarek na prepoved nošenja neformacijskih stvari…in velika večina teh oznak je takih.
    Sam zbiram te stvari, zbirka je ena bolj popolnjenih v Sloveniji…lahko rečem da imam že skoraj poklicno deformacijo glede tega….verjemite mi da poznam nekatere od teh stvari dovolj dobro da si drznem stati za tem kar sem napisal.
    Trend današnjih vojska je profesionalnost, tako kot je že Pukovnik napisal. Ne naborniška vojska ampak profesionalna sestava z določenim znanjem, izkušnjami, stažem itd. Našitki bodo na podlagi teh stvari še prihajali….pa če nam je prav ali ne. Le kriterije naj se vzpostavi. Kaj lahko, kaj ne……!!

PS: Če bi se mi dalo, bi odprl albume in poslikal nekatere stvari.....potem šele bi se spraševali o smiselnosti vsega tega...

Član pukovnik avatar
    Datum pridružitve
    Sep 2008
    Objave
    1,225
    Jest da je podugačak ali sam ga u dahu pročitao. Moj duboki naklon za napisano.

PS: Kako imam više od 100 ispaljenih granata iz tenka a i školovani sam tenkista, toplo se preporučam za dva takva našitka. Koliko košta da košta.
    Navik on živi ki zgine pošteno

Član
    Datum pridružitve
    Jun 2008
    Objave
    269
    Res smo morda zašli z osnovne teme, zato naj rečem, kar sem prej pozabil - hvala Lokvarju za predstavitev nove oznake! Sicer pa je prav, da se razpravlja še o čem drugem - da forum ne bo postal, tako kot oni drugi, samo podružnica bolhe.

Hvala tudi 10motb za izčrpen prispevek - zgodovina razvoja oznak pri nas je pestra in bi lahko o njej kdo napisal zajetno knjigo (ki bi jo z veseljem kupil). Nič nimam proti neuradnim oznakam, dokler so jih naredili oz. naročili vojaki za svojo rabo - to je pač del vojaškega značaja in take "neuradnosti" so se dogajale že stoletja nazaj, odkar obstajajo uradne uniforme in oznake. Če samo pogledamo, koliko neuradnih oznak in odlikovanj so sproducirali v Nemčiji po 1. sv.v. - Hitler je (skoraj) vse prepovedal, vendar jih večina zbiralcev zbira in nekatere stvari dosegajo tudi visoke cene. Seveda je z gledišča vojaške organizacije in reda stvar drugačna - tu kaotičnosti ne bi smelo biti. In res bi bilo dobro, če bi nekdo na MORSu stvari uradno katalogiziral in objavil, s slikami in merami, da bi se natančno vedelo, kaj je prav in kaj ne.

Glede same simbolike in estetike oznak imam pač svoje stališče, ki ga nikomur ne vsiljujem.

Član tanto avatar
    Datum pridružitve
    Mar 2010
    Objave
    69
    Jaz sem šele danes uspel dobiti ta našitek , pa ga iščem vse odtlej ko je tu objavljen. Se pravi da je redek in da jih skoraj ni.
    xx aa xx jj xx

Oglasi/Avkcije

Zaznamki

Pravila pisanja sporočil

• Ne morete odpret nove teme
  • Ne morete dat odgovora
  • Ne morete dodajat priponk
  • Ne morete urejati svojih postov
  •