Results 1 to 9 of 9
    Member / Član

Pisma slovenca iz vzhodne fronte 1944

Predstavil vam bom nekaj vrstic iz osebnih pisem slovenca - mobiliziranca nemške vojske. Kot vojak, jih je pisal domov na Spodnje Štajersko svoji ženi.
    Ohranjena so pisma od decembra 1943, kjer se je slovenec nahajal v vojašnici v mestu Gorlitz, mobiliziran pa je bil vsaj pol leta prej.
    Zadnje pismo je iz novembra 1944, ko se je še vedno nahajal na fonti, vendar že znotraj Nemčije.
    Pisana so iz naslova: 2. Marsch Komp. Gren. Ers. Btl. (mot 30) Gorlitz (Schlesien) 8
    Maja 1944 je bila enota premeščena na Poljsko, od tam pa na fronto v Rusijo.
    Med pisanjem je razumljivo največ osebnega dopisovanja, kar pa sem pri prepisovanju izpustil. Ohranjenih je približno 90 pisem, katere je ljubljena oseba skrbno shranjevala, da so se ohranila do danes.

Gorlitz, 14.4.44
    …hočem ti zopet napisati enih par vrstic iz tega mesta katerega bom jutri zjutraj zapustil… peljemo se še na Lignitz k marš bataljonu. Nisem mislil, da bo to šlo tako naglo, ker so še komaj v četrtek zvečer rekli, da bodo abštelunge in v petek smo se preoblekli zopet v novo obleko… veš kolko je letanja, v soboto zjutro ob 5 pa se že odpeljemo.

24.4.
    Zopet ti hočem napisati enih par vrstih iz te trnjeve poti. Danes je ponedeljek 24., smo že na Poljskem….

Osten, 3.5.44 ob 5 uri popoldan
    Vsak dan se ti hočem s parimi vrsticami oglasiti, da boš vedla kako dolgo sem tukaj, ker je vsaka minuta odločena tukaj… Za danes moram skončati to slabo pisavo z naj lepšimi pozdravi, tisoče poljubčkov ti podarja tvoj zvesti žalosten mož...

Osten, 4.5.44 ob 2 popoldan
    Oglašam se ti s parimi vrsticami, da boš vedla da sem še pri življenju… imamo zelo slabo vreme, dežuje…

Osten, 6.5.44 ob 4 uri popoldan
    …Jaz se imam zmiraj po starem. Kako pa ti? … Danes imamo malo slabo vreme, je deževno.

Osten, 13.5.44 ob 7 uri popoldan
    …danes je sobota zvečer, ko ti pišem to pismo. Jutri je nedelja, ko bo najbrž en velik napad. Rusi se pripravljajo za ta veliki angruf in naši glih tako. Pišem ti ako bi prišel v izgubo, da boš me lahko gor iskala in si shrani potem to; 18. divizjon 2. bataljon 7. komp. 1. cug 3 grupa. Ako ne boš vedla zame pa piši na komp. 06231D pa boš nekaj že dobila nazaj. Za vsak slučaj boljše se je prej zazihrati kod poznej. Ako še bi rabla ersatz trupental Gorlitz Ers. Btl. (mot. 30./Schlesien). ..Shrani si to, kar sem ti pisal, če bi utegnil paduti, da dobiš potem podporo. Drugače ni nič novega tukaj, zato skončam to skromno pismo. Z najlepšimi prisrčnimi pozdravi te pozdravlja tvoj zvesti žalosten mož…

Osten, 15.5.44 ob 6 uri popoldan
    Spet ti moram napisati enih par vrstic, da veš, da sem še tukaj na starem mestu v fronti… ali bo skoro konec tega pekla, kaj pravijo ljudje… Veselo nasvidenje, če ne prej nad zvezdami.

Osten, 16.5.44 ob 6 uri popoldan
    Zopet ti hočem napisati par vrstic iz tega strašnega kraja, da boš vedla da sem še pri življenju. …Pišem ti, da so zopet enega ustrelili, ki se je sam ustrelil v levi laket, ko ne vem kako to spoznajo. …Zdaj že lepo cvete doma črešne in jabolka in vse drugo, tu pa ne vidi človek ničesar nič. Pošlem ti tudi ruski denar domov, da boš vidla kaki je, tu velja to 3 marke in potem ga shrani za spomin. …Piši mi tudi ali bo skoro konec vojne, kaj pravijo tam doli? …piši mi kaj in zadi daj natančen naslov, da lahko pride nazaj, da boš vedla ali dobim ali nej.

Na hitro nisem našel nič o zgoraj omenjeni enoti. Če bi kdo našel kaj o bojni poti te enote, se priporočam za kak podatek.
    V kolikor se vam zdi tema zanimiva, lahko še kaj predstavim...

Veteran uroš's Avatar
    Gotovo je zanimiv komplet in tudi vsebina vseh pisem. Se je srečno vrnil domov?
    Iščem partizanske, nemške,... fotografije, papirje in ostale zadeve, ki so vezane na Gorenjsko.

Member / Član
    Doslej mi še ni uspelo ugotoviti. Kot sem napisal se pisma končajo novembra 1944, ko je še vedno na fronti proti Rusom.

Vem, da se je na neki nemški strani ministrstva dalo podati poizvedbo za vojake iz druge vojne. Ima kdo link?

ps: Slike na zgornji fotki so le simbolično zraven in niso del kompleta.

Member / Član lokvar's Avatar
    Putana galina..za napisat knjigo in posnet film...

Probi tuki..

https://www.dd-wast.de/de/startseite.html
    Če v zbirki ni rjavine ...ni hudiča vredna !!!

Veteran
    Ja, žalostno. In če je preživel so ga pa doma še je...zili.
    Colonel Cathcart: You're a disgrace. I'd like to know how you got to be a Captain, anyway.
    Yossarian: You promoted me.
    Colonel Cathcart: That has got nothing to do with it.

Member / Član
    Hvala Lokvar, sem poslal zahtevo na tvoj link.

Osten, 21.5.44 ob 5 uri popoldan
    …naznanim ti, da sem ti danes zopet odposlal en paket s cigaretami in tobakom in nekaj za tebe, eno malo čokolade. Smo jo tukaj dobili in še to pošlem tebi, da nebo samo za mene tobak, ampak tudi za tebe čokolada. …Pišem ti, da ni še izbruhnilo, tedaj bo nekaj groznega… kolko bo zopet frnist poleg in mrtvih, kteri je frnist je tak tudi mrtev, samo naši točno nevejo za podatke, da bi pisali, potem pa pišejo frnist.

Osten, 23.5.44 ob 6 uri popoldan
    …Z par vrsticam te hočem obiskati vsak dan. Pišem ti, da tistega velikega angrufa ni blo, pač pa napeto je vsak dan, kdaj bo ne vem. Med tem ako preživim so odločbe v božjih rokah.

V Rusiji, 26.5.44 ob 3 uri popoldan
    …kaj sem ti jaz že zdavnaj rekel, da še bo 2 leti trajala vojna, ali pa gas na zadnje, če bo prej da bodo z plinom vse uničili. Sem slišal, da Anglija že začenja z gasom, če je res. …Veš, da imam včasih tako lepe sanje, ko sem kje doma pri tebi, pol pa se zbudim, pa sem zopet v tej nevarnosti in nesreči.

V Rusiji, 27.5. 44 ob 6 uri popoldan
    …dobiš po 3 pisma skupaj, ker tu iz fronte gre vsak dan nazaj k kompaniji od kompanije po vsak 3. dan, ko peljejo na Mogilijev na bahnhof… Tu ni nič kaj novega, napada še ni blo od 25 marca. Pripravlja se hudo. Gdaj bo, tedaj bo nekaj groznega.

V Rusiji, 28.5. 44 ob 6 uri popoldan
    Ljuba žena, danes je Binkoštna nedelja. Zelo je žalostno , ni poznana od drugega dneva… Ako se ne bo dalo pomagati, pridem čez par let domov… kaditi imamo zadosti, fašemo vsak dan po 9 cigaretov in vsak teden še dobimo po 40 do 50 cigaretov za kupit in tobak 1 paket.

V Rusiji, 29.5. 44 ob 7 uri popoldan
    …Novic ni posebnih, napada še do danes tudi ni blo. Kedaj bo, če me bo Bog skozi pustil, da me ne pokliče k sebi v tistem času odločitve. Pišem ti, da je tisti že zdavnaj padel, ko sem jaz tisti kufer kupil od njega, ki ga imaš ti doma, tisti rujavi…

V Rusiji, 30.5. 44 ob 5 uri popoldan
    Piši mi kaj je z temi; Bernjakovimi, Pesrlovimi, Kocbekovimi, Vrbanovim, z vsemi temi ali so koga odpeljali in še z drugimi, če še je bil kteri taki?

V Rusiji, 3.6. 44 ob 5 uri popoldan
    …Pišeš mi, da bi blo veselo, da bi jaz prišel na urlaub, tudi jaz si to želim še vsaj par dni urlauba predno bi umrl… Pišeš mi, da ste Fekonja pokopali, to mi je nekaj neverjetno. Bog se mu smili črez njegovo dušo, on si je že pridobil večni mir, za mene je tudi bil zelo dober, da ni mogoče bolj, pa kugla nič ne gleda. Jaz tudi gledam, včasih prileti kaka lastovka ali druga ptička, jo gledam v mislih; oh ko bi bil ptica, zletel bi k tebi v domači kraj, kjer prebivaš ti srček…

Member / Član
    V Rusiji, 6.6. 44 ob 7 uri popoldan
    Spet sem sprejel tvoje cenjeno pismo za katerega se ti prav lepo zahvalim. Veš, da je to edino veselje, če dobim pismo od tebe, drugače je tak za obupat. Jaz sem še zmirej zdrav… noga je tudi dobra že. …Skoro bodo črešne zrele, kak rad bi jih jedel, nesmem misliti niti nej. Če ravno je vojna, vi niti ne veste kako ste srečni. Doma nesmete čisto nič jamrati, bodite kar Bogu zadovoljni. Tudi, da je Fekonja padel mi skoro ni zaverjet, škoda za njega. …Tu še zdaj ni nič novega, ampak vsak dan zdaj se troštamo, to vsi pravjo, da bo nekaj hudega. Zdaj, ko se že pripravlja od 25. marca, ako bom to preživel, tedaj še en čas bom zopet. Tudi, da anjrukajo doma in največ grejo v ajnzec.*

...Prosim kakega Štajerca za prevod zadnjega stavka*

V Rusiji, 10.6. 44 ob 8 uri popoldan
    Ljuba žena! Na hitro ti hočem napisati par vrstic, ker nimam časa, moram iti po jesti. Jaz sem še zdrav. Danes ali jutri bodo Rusi najbrž angrifali. Drugače ni kaj posebno novega. Moli za oba skupaj, da nas Bog reši teh težav. Kako tu ruske krogle pojejo in zemlja trese, da je groza. Zdaj skončam to slabo pisavo. Te prisrčno pozdravlja tebi tvoj zvesti mož. Zbogom in moli na Boga…

V Rusiji, 16.6. 44 ob 7 uri popoldan
    …Snoči sem prejel tvoje ljubo pisemce, ki mi ga pišeš iz Maribora, kako si sedela sama v koči in zmislila na najine zlate urce katere sma preživela v Mariboru. Ko sem prebral te vrstice, sem mogel iti iz bunkara ven. Začele so me oblivati solze ter sem se milo razjokal. Oh, kako bli so kratki lušni dnevi, še lušnjejši bodo ako se enkrat vrnem srečen zopet k tebi domov. Če pa ne, pa pridemo na onem svetu skupaj. …Kako so še ljudje srečni doma okrog, ki niti ne vejo kako pa kaj imajo pravic, pa so si sami krivi. Dosti krat, ko bi jaz vedel vse to naprej bi tudi ne bil tukaj nigdar in tudi nebi šel v gošo, ampak bi si že pomagal. Pa sem računal vse na boljše, pri eni strani sem računal, da pridem k težki artileriji, ki sem si sam kriv. Drugič računal sem, da nebo mogoče dolgo trdo. Tretjič sem mislil, da me bo železnica izpotegnila, ampak je sedaj vse drugače prišlo. Tudi sedaj so take prilike, da bi šel prek naprej. Svoje življenje bi že ohranil, ampak grdo bi to blo za enega moža, ki bi spravil v nevolo celo družino. Mogoče bi te odpeljali, podpore več ne dobiš in kako bi se hotela živeti, saj sem obljubil pred bogom, da skrbim zate, tako pa spravim celo družino v nevolo. Boljše, če eden prelije kri, kakor pa mnogo drugih trpi muke in nadloge. Ako mi bog da srečo milo da preživim ta prvi napad, tedaj se še že vidimo, Misliš si mogoče, da sem tak boječ ali kaj takega ne morem pustiti.

...Veš, zadnjič so napadli pri enem bataljonu, ki ima 300 do 500 mož, jih je ostalo samo 7 od teh. Ta bataljon je na desno od nas. Ni daleč od nas, tedaj pa si lahko misliš. In ne da bi si mislila, da mi je za obupati, ampak opiram se na božjo roko in pomagal si bom sam. Oh, kaj moram tu prenašati. Žejen, dobimo samo vsak večer eno tretino fedflaše kofeja, pa kako korenjevo vodo ali drugo polivnko, ki si doma lahko solato napravite. Drugič imate vsaj svežega zraka. Tu pa je taki duh, da ni zapovedati. Od tistih mrtvih rusov, ki so pred nami že od 25. Marca. Ležijo, potem pa veš kaki je duh. Ležijo pa vsakih 100 metrov eden. Dobimo tudi enekcijo proti bolezni vsak teden za eno žlico velko tistega gifta, da me roke bolijo od infanja.

V Rusiji, dne 18.6. 44
    …Pišeš, da bi rada, da bi jaz prišel na urlaub. To se bo sedaj odločlo v teh dneh , ker mislijo Rusi obhajati 21.6. tri letnico te vojne. Da tisti krat so Nemci začeli, zdaj bodo pa oni. Veš, tudi jaz si želim še vsaj par ur s teboj govoriti predno bi umrl. Nevem kak bo božja volja, tako pa bo. …samo, da bi še enkrat videl mojo družino, da bi se dali slikati vsi skupaj, bi imeli otroci vsaj neki spomin od očeta. Zdaj pa to pismo skončam že na posti, ker sem mogel prej na posto in zunaj pa danes malo dežuje. Jutri pa mislim, da nebo več časa, ker bodo Rusi angrifali, zato ti še hočem odposlati to pismo.
    Last edited by matko; 16-10-2015 at 11:35.

Member / Član
    13.7.44
    Ljuba moja žena!!!
    Skoz težke dneve mojega življenja ti zopet lahko napišem par vrstic, da boš vidla, da sem še pri življenju in sedaj ti enkrat lahko pišem. Ali pa ne vem več ali bo mogoče ali še ostanem živ ali nej. Burje in vihte so se začele 24.6. Nahajam se ne daleč od meje. Pišem ti, da nas je blo v kompaniji 130, zdaj nas je prišlo na določeno zbirališče samo 10. Kje so oni, ne ve nihče. Frnist, to je pobiti in ujeti, uničeni. Če imaš zemljevid, boš vidla, sem bil 60km pred mestom Mogilijev in zdaj smo tudi okoli 50km od nemške grance na Poljskem. Tu se zbiramo v mestu, ki se imenuje Grajevo. Potem pa boš vidla moje življenje na karti, če mi drugače ne verjameš. In kdaj se zberemo, pa zopet ne vem kako bo. …kedaj ti pošlem pravi naslov, tedaj mi zopet mnogo piši, ker zdaj ne vem za naslov, ki je vse zmešano.

Dne 16. julija 1944
    …zopet ne vem ali ti bom lahko pisal ali nej, ker so nas že nekaj skupaj zbrali in gremo danes zopet v ogenj. Pišem ti, da zadnjič nisem mogel prilike izkoristiti, ker so še oni ranjenci ostali vsi noter, gledal bom sedaj. Tudi adresa zdaj ne vem, ker je vse zmešano. Ko ti pošlem adres, piši mi mnogo prosim, da mi bo bolj kratek čas. Sedaj nisem nič dobil že od 24. junija, ker je bla taka zmešnjava. …Sedaj so prišli sem iz Gorlitza. Koliko še jih bo in nas kar je ven prišlo od 2 regementa, da so komaj postavli 3 kompanijo skupaj. Še niti ene 10 nas ni ven prišlo, oni pa so vsi ostali noter. …zdaj se zbiramo ob meji, 1km on grence in danes gremo zopet naprej v ogenj.

Pišem ti, da toti ravno čejo, da uničijo ljudi. Je danes se eden tapredni tak drl nad nami, da se bo sedaj drugače postopalo, da tak ne bo šlo, da bi šli tak nazaj. Da smo krivi, namesto da bi rekel, da dobro da je kak srečno vujšo. Ko bi vedel , kako je v ujetništvu bi tako ne gledal tako dobro, da sem se izmuznil, saj od naše kompanije jih ni več vun prišlo kod 10 od 130 ljudi.

Lačni pa smo tak, vsaki drugi dan dobimo malo tople vode, kako polivko, tak da nam je medlo. Ker kar je blo, se je uničlo, zdaj pa ni kaj jesti. Moli tudi boga, da me reši na eden ali drugi način, da ne bom več tolko trpel. Jaz bom že gledal, ampak veš da se ni za špilati, da bi mi prišli gor.
    Oficirji so tudi vsi noter ostali, naš arme general je tudi padel in štab je v ujetništvu. In našega oficira tudi ni nobenega in tudi drugih je malo. Tudi papirji so vsi hin in skurjeni tisti vojaški verpasi…

Novi član
    Sicer že malo stara tema ampak ... je kaj novega glede tega možakarja?

Bookmarks