Stran 1 od 2 1 2 ZadnjeZadnje
Pokazuje rezultate 1 do 10 od 19
    Član Patak Daca avatar
    Datum pridružitve
    Apr 2015
    Objave
    665

Spomenica rata 1914-1918. Tipologija

Drage kolege, kako me je kolega Paja podstakao sa svojim izuzetnim pregledima svih varijanti pojedinih posleratnih (FNRJ/SFRJ) odlikovanja, i od koga sam mogao štošta da naučim, mislim da bi valjalo i mi ostali da damo naš doprinos i saberemo modele i varijante drugih ordena i medalja. Jednog dana će to predstavljati značajan doprinos za proučavanje faleristike ovih prostora.

Želeo bih da predstavim Spomenicu rata 1914-1918. godine.
    Zašto polazim baš od nje? Veoma sam ličan, jer je to bila prva medalja u mojoj skromnoj kolekciji, pristigla sa jedne beogradske pijace pre nekih četvrt veka. Istovremeno je veoma zahvalna za obradu, pošto ima veliki broj tipova i varijanti i nije bila, bar koliko je meni poznato, obrađena u celosti.

Ustanovljena je neposredno posle Prvog svetskog rata, na dan ujedinjenja, 1. XII 1920. godine, odlukom regenta Aleksandra Karađorđevića.
    U pitanju je bila spomenica, na koju su trebali da polažu pravo svi vojnici, podoficiri i oficiri Vojske Kraljevine Srbije, Kraljevine Crne Gore, Države SHS, poslanici i ministri, kao i pripadnici savezničkih vojnih misija u Srbiji koji su službovali na srpskoj strani u periodu 28. VI 1914-11.XI 1918.
    Pravo na ovu spomenicu naknadno su dobili (1930) i svi francuski mornari, vojnici, podoficiri i oficiri koji su služili kako na Solunskom frontu, tako i na prethodnom (neuspešnom) pohodu na Dardanele.

Medalju je kreirao sekretar Kancelarije kraljevskih ordena Đorđe Čarapić i predvideo je oblik stilizovanog Ordena Karađorđeve zvezde sa mačevima. U pitanju je krst sa ukrštenim mačevima između krakova, ukupnih dimenzija 40X38 mm. Vrpca je trobojna (crveno, plavo, bela) u boji srpske zastave i kao što ćemo videti, postoji u nekoliko različitih formi, u zavisnosti od modela.
    Na aversu je predstava lika kralja Petra okruženog lovorovim vencem i natpisom u njemu: ,,Petar I kralj Srbije“ na ćirilici i godinama 1914. i 1918. na gornjem, odnosno donjem kraku krsta, Na reversu se nalazi vrlo raskošno predstavljen dvoglavi orao sa srpskim grbom (i isključivo jednom krunom nad glavama orla) i godinama 1916, 1915. i 1917. na donja tri kraka krsta.
    Spomenica je bila izdata u velikom broju primeraka (više stotina hiljada) ali kriterijum za dodelu nije uvek bio poznat, a isti je slučaj i sa retkim sačuvanim ukazima (mahom za francuske vojnike). Neretko su se ove spomenice dodeljivale uz uverenja opština ili vojnih vlasti na lokalu.

Iako važi mišljenje da su svi učesnici rata dobili ovu spomenicu, to zapravo nije slučaj.
    Lično mogu da posvedočim da moj pradeda, koji je bio jedan od 1300 kaplara i potonji rezervni kapetan I klase, inače nosilac Albanske spomenice i nekih drugih mirnodopskih ordena, nije dobio ovu Spomenicu. Moje objašnjenje je da se nije interesovao, tj. da je možda bilo traženo da se svi registruju kako bi dobili ovu medalju.

U narednim postovima planiram da predstavim nekoliko tipova ove spomenice (do sada sam ih izbrojao pet) a većina od njih je imala dodatne varijante. Pored fizičke razlike u kalupima u kojima je odlivana Spomenica, postoje i razlike u materijalima od kojih je izrađena (mesing, tombak, ali i bronza), kao i tipovima i oblicima vrpci Spomenice, što nismo posebno izdvajali u posebne varijante.
    Generalno je poznato da su kutije za ovu spomenicu rađene samo u glavnoj seriji naručene kod Braće Igenen, odnosno da su ponajviše isporučivane u papirnim kesicama sa imenom proizvođača, a da je urađen i jedan manji kontigent kartonskih kutija svetlo plave boje sa natpisom 1914-1918. Te kutije su bile namenjene francuskim nosiocima i višim oficirima u zemlji i među saveznicima.
    O ovoj spomenici postoji veoma sadržajan i kvalitetan prikaz u knjizi Car-Muhić,Odlikovanja Srbije i Jugoslavije 1859-1941, str. 451-454, a ovde smo nastojali da saberemo i identifikujemo sve modele, uključujući i neke o kojima oni nisu pisali.

Generalno, razvrstao bih ovu Spomenicu na sledeće modele (odvojeno ću dati sve karakteristike):
    1. Braća Igenen (glavna narudžbina). Tu postoje razlike u materijalu od koga je izrađen (mesing, tombak i tamna bronza) i tu postoje jedine kutije/kesice koje su sačuvane.
    2. Francuski proizvođač Deland (možda i najkvalitetnije urađena Spomenica sa mnoštvom detalja)
    3. Nepoznati (najverovatnije) francuski proizvođač koga odlikuje nešto veći obim Spomenice, te grublja izrada
    a) varijanta sa predimenzioniranom kuglicom na štapiću (nogici) o koju je okačena vrpca
    b) varijanta bez štapića, ali sa predimenzioniranom kuglicom.
    4. Nepoznati proizvođač sa brojem 7 na reversu bez poprečne crtice
    5. Nepoznati proizvođač sa skraćenim drškama mačeva i predimenzioniranim ciframa na aversu.

Svi modeli su izrađeni ili u Švajcarskoj ili u Francuskoj, mada kako postoje još neidentifikovani proizvođači, možda bi ih pored Francuske valjalo potražiti i u Belgiji.
    Zadnjič urejal Patak Daca : 25-10-2017 at 22:56

Član Patak Daca avatar
    Datum pridružitve
    Apr 2015
    Objave
    665
    Evo jedna zbirna, a onda idemo po modelima.
    pripete slike pripete slike

Član Patak Daca avatar
    Datum pridružitve
    Apr 2015
    Objave
    665
    Prvi i najmasovniji tip koji se može susresti jeste glavna serija koja je naručena kod Braće Igenen iz Švajcarske. On je urađen u skladu sa zakonskim propisima i izrađen je od mesinga i tombaka, dok primerci od bronze postoje, ali su dosta ređi.
    Težina medalje je u rasponu od oko 19 do 20 grama, gde je ona izrađena od tombaka lakša.
    Najvidljivija karakteristika ovog modela je skladna okrugla ušica kroz koju prolazi izdužena alka. Pored toga karakteristično je i slovo ,,E“ po kome se lako mogu raspoznati modeli. Isto tako, na reversu postoje razlike u obliku repa dvoglavog orla između modela različitih proizvođača.
    Razlike između odlivaka postoje, pa tako oni primerci urađeni od mesinga imaju dosta oštrije detalje a oni koji su urađeni od tombaka deluju nekako blurovano. Pored toga, postoje i sitne razlike između medalja i u okviru istog kovanja (tako jedna od medalja od tombaka, koja je ovde predstavljena ima jedva vidljivu crticu preko broja 7, a ne predstavlja zasebni niti model, niti varijantu).
    Interesantno je napomenuti da iako retke, jedino uz ove medalje je dokazano da su postojale kako kutije, tako i papirnate kesice na kojima je stajao logo proizvođača.
    Kartonska kutija je veličine 53x82 mm i svetlo plave je boje. Nema oznake proizvođača, a na spoljnoj strani poklopca piše 1914-1918. Iako se kod Car-Muhića navodi da je bila namenjena višim oficirima, zapravo za to ne postoji opipljiv dokaz. Poznato je (na šta ukazuje i učestalost pronalaska) da je ona bila sastavni deo kompleta (Spomenica u kutiji, ukaz i francuska potvrda) koji su dodeljivani francuskim vojnicima nakon 1930. godine. Mislim da je važno ukazati da su sve medalje u kutiji zapravo urađene od tombaka, što implicira da je to kasnija (izbegavam da kažem varijanta, pošto to nije) izrada ovog modela, s obzirom od kad je Spomenica počela da se dodeljuje.
    Vrpca je originalno bila trouglasta, 40 mm u bojama srpske trobojke. Većina sačuvanih vrpci je intenzivnih boja i prošivenih ivica crvenim koncem.

Zadnjič urejal Patak Daca : 27-10-2017 at 17:04

Član Patak Daca avatar
    Datum pridružitve
    Apr 2015
    Objave
    665
    A evo jedne i u kutiji. Primetićete razliku u broju ,,7"

Veteran Paja avatar
    Datum pridružitve
    Dec 2012
    Objave
    2,182
    Sjajna tema, hvala na uloženom trudu i vremenu! Tom odlikovanju nažalost nisam posvećivao pažnju koju zaslužuje, a iz svega priloženog se vidi da je to zanimljiva tema za istraživanje.
    Ne znam zašto ali izgleda da broj osoba kojima spomenica nije uručena, a koje su imale pravo na nju, nije tako mali. Primera radi video sam bar desetak grana na kojima je istaknuta Albanska spomenica ali ne i Spomenica Rata za oslobođenje i ujedinjenje. Pretpostavljam da je do propusta dolazilo zbog ogromnog broja dodela i pasivnosti lica koja su imala pravo na nju ali je nisu dobila.
    Svojevremeno sam naišao na jedno zanimljivo naređenje ministra vojske i mornarice iz 1938. Naređenje je doneto zbog, između ostalog, velikog broja zahteva lica kojima te dve spomenice i povelje uošpte nisu izdate. Prema naređenju trebalo je napraviti spiskove kojima bi se obuhvatila takva lica i dostaviti ih do aprila 1939. Nakon tog roka smatralo se da je pitanje definitvno rešeno i molbe više nisu uzimane u razmatranje. Dakle dešavalo se da su neke osobe tek 1939. dobile Albansku i/ili Spomenicu Prvog svetskog rata, a verovatno je i nakon tog roka određen broj ostao bez zasluženih odlikovanja.
    Zadnjič urejal Paja : 30-10-2017 at 15:59

Veteran Paja avatar
    Datum pridružitve
    Dec 2012
    Objave
    2,182
    Citiraj Prvotno napisano od Patak Daca Poglej post
    Iako važi mišljenje da su svi učesnici rata dobili ovu spomenicu, to zapravo nije slučaj.
    Lično mogu da posvedočim da moj pradeda, koji je bio jedan od 1300 kaplara i potonji rezervni kapetan I klase, inače nosilac Albanske spomenice i nekih drugih mirnodopskih ordena, nije dobio ovu Spomenicu. Moje objašnjenje je da se nije interesovao, tj. da je možda bilo traženo da se svi registruju kako bi dobili ovu medalju.
    Isti slučaj se dogodio i u mojoj porodici.
    Fotografija čukundede iz tridesetih godina u činu rezervnog apotekarskog potpukovnika na kojoj se vidi da je odlikovan Svetim Savom, Ordenom Crvenog krsta i Albanskom spomenicom. Zanimljivo je da, koliko znam, nije dobio nijednu od tri ratne spomenice na koje je imao pravo kao veteran ratova od 1912. do 1918. Kao i u slučaju vašeg pradede mislim da se prosto nije interesovao za to.

Veteran Paja avatar
    Datum pridružitve
    Dec 2012
    Objave
    2,182
    Spomenica dodeljena njegovom rođenom bratu, proizvod Braće Igenen, teška je 18,1 gram bez alkice.

Veteran Paja avatar
    Datum pridružitve
    Dec 2012
    Objave
    2,182
    Još jedna spomenica istog proizvođača slične težine.

Član Patak Daca avatar
    Datum pridružitve
    Apr 2015
    Objave
    665
    Izvinjavam se se na neaktivnosti i postovacu i naredne modele, kao i slike kutije.
    Zapravo ideju za ovu temu sam dobio zbog Vašeg izuzetnog predstavljanja modela Ordena za hrabrost FNRJ/ SFRJ.
    Hvala Vam za ove informacije. To dodatno baca senku na podatak o broju dodela. Stice se utisak da na našim prostorima ona nije retka, ali svakako ne i toliko česta koliko bi se pretpostavljalo.
    Ukazujem na zanimljiv podatak. Sve koje sam predstavio i imam u svojoj kolekciji su kupljene u Francuskoj ili Grčkoj( osim jedne, braće Igenen, koja je sa Kalenića). Nije dovoljan uzorak, ali se moze sa izvesnim oprezom zakljuciti da su bile prilično zastupljene medju vojnicima savezničkih armija. Upravo se u inostranstvu mogu pronaći različiti modeli, sto je u Srbiji znatno redje.
    Zanima me da li je poslednja samo potamnela ( na sta ukazuje težina) ili je od drugog materijala?

Veteran Paja avatar
    Datum pridružitve
    Dec 2012
    Objave
    2,182
    Nema na čemu, tema je odlična!
    I ja sam stekao utisak da su kod nas mnogo ćešće švajcarske medalje, a da se drugi proizvođači uglavno nalaze u inostranstvu.
    Mislim da druga medalja deluje dosta tamnije zbog različitog osvetljenja i kamere.
    Sad sam ih fotografisao jednu do druge i samo je za nijansu tamnijia, a mislim da su od istog materijala.

Zaznamki

Pravila pisanja sporočil

• Ne morete odpret nove teme
  • Ne morete dat odgovora
  • Ne morete dodajat priponk
  • Ne morete urejati svojih postov
  •