Pokazuje rezultate 1 do 7 od 7
    Član Patak Daca avatar
    Datum pridružitve
    Apr 2015
    Objave
    681

Jos porodicnih, ovaj put pilot

Pronasao sam u porodicnoj arhivi jos nekoliko slika, ovaj put sa oceve strane.
    U pitanju je mladji brat mog dede, major Nikola Krstic, pilot.
    Interesantno je da je tokom medjuratne karijere bio i na celu 4. pa 3. balonske cete (1933-1936. u Nisu) pa zatim 1. autozirske grupe JKRV (od 1938. u Kraljevu).
    Posle rata je presao u JAT.
    Ono sto jr interesantno jeste da sam video sliku da je sedamdesetih godina 20. veka na civilnom odelu nosio malu znacku pilota Kraljevine. Ocigledno je bio bas ponosan na to.
    Takodje, u porodicnom secanju (kao i u arhivima) je ostalo zabelezeno da je cak tri puta bio u avionu koji se srusio na zemlju, u periodu 1928-1940. On je svaki put preziveo, ali je u jednom njegov kolega pilot, koji je upravljao vazduhoplovom podlegao povredama (udes kod Sapca). Ovaj poslednji incident, neposredno pred rat je zapravo bilo izletanje na plazu hidroaviona u kome se nalazio, pa su preplasili kupace.

pripete slike pripete slike

Član cibo avatar
    Datum pridružitve
    Dec 2009
    Objave
    612
    Pilot v rokavicah,ljudje v ozadju v plaščih,otroka pa v kratkih hlačah

Član Patak Daca avatar
    Datum pridružitve
    Apr 2015
    Objave
    681
    Deca, ko deca. Nikada im nije hladno. Ne verujem da je bio hladan dan, a rukavice su bili sastavni deo uniforme. Tako deluju impresivnije.

Veteran Paja avatar
    Datum pridružitve
    Dec 2012
    Objave
    2,238
    Zanimljive fotografije, hvala vam što ste ih podelili s nama. Da li je možda sačuvano još nešto sem fotografija? Mislim na oznake, odlikovanja i slično.
    Deluje mi da je druga fotografija zabeležena u logoru, nažalost.

Član Patak Daca avatar
    Datum pridružitve
    Apr 2015
    Objave
    681
    Da, Oflag XIII - B, Hamelburg, blok 2a.
    Moram samo da utvrdim ko je pukovnik avijacije u sredini, kao najstariji oficir u bloku.
    Tek skoro sam se uopste i setio da pitam. Sacuvane su oznake, znacke i mislim bodez, ali kao sto je to slucaj u vecini porodica, negde su se zaturile posle 2. Svetskog rata po tavanima i podrumima.
    Postavicu uskoro jos po neku sliku, a sa posebno ako mi padnu pod ruke sa avionom koji viri iz senika, a koje se secam.
    Zadnjič urejal Patak Daca : 26-01-2018 at 19:50

Veteran Paja avatar
    Datum pridružitve
    Dec 2012
    Objave
    2,238
    Moj pradeda je bio u Oflagu XIIIB koji se prema dedinoj priči nalazio u Nirnbergu. Pošto sam pozaboravljao detalje sad sam malo čitao o tom logoru. On se u početku nalazio u Nirnbergu, ako sam razumeo delu grada koji se zvao Langvaser, a potom je 1943. godine premešten u Hamelburg na nekih 160 km odatle.
    Pradeda je prvo bio smešten u Oflag VIB, odakle je iste godine prebačen u XIIIB. Inače sve vreme je nosio pločicu s natpisom Oflag VIB, iako je tu proveo samo nekoliko meseci.
    Nisam se time bavio pa me zanima da li je moguće doći do nekih podataka o bivšim logorašima, pretpostavljam da su svi imali svoje kartone i da su Nemci vodili evidenciju o njima. Na primer na sajtu Crvenog krsta mogu da se pronađu osnovni podaci o zarobljenicima iz Prvog svetskog rata - mesto i godina rođenja, jedinica, datum zarobljavanja i ime logora.
    Izvinjavam se što sam skrenuo s teme.

Novi član mendril avatar
    Datum pridružitve
    Jul 2014
    Objave
    19
    Hvala za podeljene slike i prateću priču. Svaka čast!
    Bilo bi lepo, da se skupi lot sa svim što se očuvalo do danas...

Oglasi/Avkcije

Zaznamki

Pravila pisanja sporočil

• Ne morete odpret nove teme
  • Ne morete dat odgovora
  • Ne morete dodajat priponk
  • Ne morete urejati svojih postov
  •