Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 11
    Veteran

Red zaslug za ljudstvo z zlato zvezdo

Zgodnji tip štev. 154 ...
    Attached Images Attached Images
    • File Type: jpg 1.jpg (23.2 KB, 146 views)
    • File Type: jpg 2.jpg (24.7 KB, 146 views)
    • File Type: jpg 3.jpg (28.1 KB, 146 views)
    • File Type: jpg 4.jpg (30.2 KB, 146 views)
    • File Type: jpg 5.jpg (35.4 KB, 146 views)

Veteran

Veteran
    Mogoče v zanimivost ..Ta red je prejel Črnogorski politik Božo Ljumović, roj. 6.januar 1896.

BIOGRAFIJA tega politika

Biografija[uredi]

Rođen je 6. januara 1896. godine u Virpazaru. Učesnik je Balkanskih i Prvog svetskog rata. Posle kapitulacije Crnogorske vojske, 1916. godine, otišao je u Rim. Kao stipendista crnogorske vlade, boravio je najpre u Rimu, do kraja 1917. godine, a potom i odlazi u Francusku.
    Početkom 1919. godine se vratio u Crnu Goru. Završio je Ekonomski institut u Italiji, a u međuratnom periodu je radio kao privatni namještenik. Član Komunističke partije Jugoslavije je od njenog osnivanja aprila 1919. godine. Jedan je od članova prvih partijskih rukovodstava u Crnoj Gori, bio je: zemenik Oblasnog komiteta KPJ za Crnu Goru, a kasnije član i sekretar Pokrajinskog komiteta KPJ za Crnu Goru, Boku, Sandžak i Kosovo i Metohiju. Hapšen je i proganjan više puta, a jednom prilikom je i emigrirao u Albaniju. Na Petoj zemaljskoj konferenciji KPJ izabran je za člana Centralnog komiteta.
    Kao član najvišeg partijskog rukovodstva u Crnoj Gori i CK KPJ, bio je jedan od organizatora Trinaestojulskog ustanka 1941. godine. Bio je član Glavnog štaba NOP odreda Crne Gore i politički sekretar PK KPJ za Crnu Goru i Boku, ali je sa obe funkcije smenjen polovinom 1942. godine. Na Ostroškoj skupštini, održanoj februara 1942. godine, izabran je za člana Izvršnog odbora Glavnog Narodnooslobodilačkog odbrora Crne Gore i Boke. Novembra 1943. godine izabran je za potpredsednika ZAVNO Crne Gore i Boke, a jula 1944. za potpredsedinika Crnogorske antifašističke skupštine narodnog oslobođenja.
    Prvih godina posle oslobođenja bio je ambasador FNRJ u NR Poljskoj, potpredsednik vlade NR Crne Gore i član Pokrajinskog komiteta KPJ za Crnu Goru. Posle donošenja Rezolucije Informbiroa, juna 1948. godine, prihavtio je Rezoluciju i otvoreno stao na stranu Sovjetskog Saveza, zbog čega je iskučen iz CK KPJ. Najpre je bio držan u kućnom pritvoru, a zatim je, u avgustu 1948, prebačen u beogradski zatvor „Glavnjaču“, gde je proveo dve i po godine u samici. Decembra 1950. godine prebačen je na Goli otok.
    U periodu od aprila 1953. do kraja 1956. godine bio je u internaciji u Perastu. Ponovo je uhapšen krajem 1958. godine i proveo je dve godine na ostrvu Sveti Grgur. Po izlasku iz zatvora živeo je kao penzioner u Titogradu, gde je i umro 1986. godine.

Member / Član
    Neverovatno, evo moj, broj 155.
    Attached Images Attached Images
    • File Type: jpg 2.jpg (47.9 KB, 96 views)
    • File Type: jpg 1.jpg (38.5 KB, 96 views)
    • File Type: jpg 3.jpg (86.4 KB, 96 views)
    • File Type: jpg 5.jpg (61.4 KB, 97 views)

Veteran
    Pa ovog je dobijo komšija ... Stvarno neverovatno ... Dobio ga sigurno Crnogorac samo koji ?

Member / Član
    Nažalost na kutiju ne piše ime i kao što često bude fali ukaz. Pitanje je da li su stvarno deljeni u isto vreme, mislim da ne mora da znači.

Member / Član apis's Avatar
    Quote Originally Posted by Drugo View Post
    Nažalost na kutiju ne piše ime i kao što često bude fali ukaz. Pitanje je da li su stvarno deljeni u isto vreme, mislim da ne mora da znači.
    Se strinjam z napisanim. Tudi meni se poraja dvom. Človeška iznajdljivost je brezmejna, ko gre za zaslužek.

Veteran motaln's Avatar
    Res zelo nizka številka!
    Razočarani vojni veteran.

Veteran
    Na moji škatlici je originalen napis in številka saj je zadeva prišla iz hiše prejemnika ..... .

Member / Član
    Izvinite, možda nisam bio sasvim jasan (i žao mi je što ne pričam slovenski! ).

Meni se čini da je rukopis na kutiji zenica1 legitiman, rukopis i mastilo su slični onima koje se često viđaju na kutije iz tog doba. Nažalost, nikada nisam shvatio zašto su nekada u Kancelariji ordena u Beogradu pisali broj odlikovanja i ime nagrađenog, nekada sama broj, a najčešće ništa.

Ja sam hteo da kažem da na mojoj kutiji ne piše ni broj ordena ni ime nagrađenog, ma da sam isto tako siguran da je kutija originalna, tj. pripadajuća ordenu za zasluge br. 155. Ali pošto nema ukaza, teško je reći da li je taj orden izdat istog dana kada i Ljumoviću, jer ordenje u SFRJ se nije izdavalo po takvom pravilu, i može biti da su broj 154 i 155 izdati u velikom vremenskom razmaku.

Nisam hteo da navedem, jer mislim da je informacija bez značaja, ali kada sam nabavio moj OZN I prodavac je nudio i jedan raniji OBIJ II reda u kutiji, isto niskog broja (ispod 1000) i partizansku Spomenicu. Priča je bila da je sve pripadalo istom liku, što verujem, ali pošto nije bilo dokumentacije nije bilo moguće ništa ustanoviti. Molio sam prodavca da mi javi makar ime nagrađenog lika, jer je govorio da ima neke sitne informacije o njemu, ali mi nije nikad odgovorio na taj zahtev, tako da... Samo je rekao da se radilo o osobi koja je za neko vreme bila "Titov šofer". Seoske priče bez vrednosti, ali jedino u šta sam ubeđen je da je i moj orden sigurno nekome bio dodeljen.
    Last edited by Drugo; 05-06-2019 at 11:43.

Page 1 of 2 1 2 LastLast

Bookmarks