Results 1 to 3 of 3

Thread: Rdeč panter

Član aljaz98's Avatar

Rdeč panter

Če se že obuja forum s samimi vojaškimi eksponati, bom jaz delil nekaj s strani Milice oz. Policije.

Stvari sem dobil decembra od prejemnika oz. nosilca. Izhaja iz vojaške družine, zato je hotel tudi sam graditi poklicno kariero v takratni JLA, a ga je oče, ki je bil polkovnik v mornarici, od tega odvrnil in tako se je usmeril v Milico. Bil je udeležen v mnogih situacijah že pred Vojno, od reševanja situacije z rudarji na Kosovu, preprečitve Mitinga resnice, sodeloval je v Manevrski strukturi narodne zaščite, pri vpadu Posebne enote Milice v varovano območje Gotenice, varovanju postroja v Kočevski Reki decembra 1990, varovanju politikov... Med Vojno je bil praktično vsepovsod, večinoma pa je deloval v okolici Ljubljane. Bil je udeležen v bitki pri Trzinu, s svojo enoto je zajel specialce iz Niša, ki so se kasneje predali pri Depali vasi, na koncu pa je bil zraven tudi ob odhodu zadnjega vojaka JLA z ozemlja Republike Slovenije 25. oz. 26. decembra 1991. Zgodb je malo morje, tudi takih, ki javnosti niso in še nekaj časa ne bodo znane.

Jakna, ki je na fotografijah, je ena izmed treh, ki jih je zadolžil vsal pripadnik. Eno je gospod nosil na terenu, eno je imel za posebne priložnosti (postroji itd.; ta je pri meni), tretjo iz tega kompleta pa je dal tedanjemu ministru za notranje zadeve Igorju Bavčarju. To je vidno tudi na parih fotografijah, jakne pa ni hotel nazaj in jo je pustil Bavčarju.

Zanimivi so tudi noži. Vse je uporabljal on, meni osebno najbolj zanimivi pa so zgornji bojni nož, bajonet za M70 in mali zeleni zložljiv nožek. Bojni nož na vrhu je bil zaplenjen Niškemu specialcu po že omenjenem zajetju, bajonet je nosil v vseh situacijah v letih 1990 in 1991, ko so uporabljali M70, zelen nožek pa je bil gospodu podarjen s strani Staneta Dolanca, ki ga pa tudi vsi poznate. Zanimiv je tudi rdeč švicar, katerega je imel z vrvico privezanega nase in je tudi videl precej akcij.

Prejel in nosil je še ogromno drugih stvari tudi po Vojni, mogoče se enkrat spravim poslikat in objavim.

Če ima kdo kakršno koli vprašanje, z veseljem odgovorim.
    Attached Images Attached Images

Member / Član
    Vse čestitke ob taki vrhunski pridobitvi.
    In seveda zbirka je prišla v prave roke in s tem bodo te stvari obdržale pomen in dušo-

Administrator detector_hunter's Avatar
    Lepo

Bookmarks