Results 1 to 5 of 5

Thread: Albert Dovečar

Member / Član apis's Avatar

Albert Dovečar

Mogoče bo tema komu zanimiva. Če ne, naj ko kar brez slabe vesti preskoči.

Gre za Slovenca, ustreljenega 7. 6. 1962 kot udeleženca alžirskega upora. Meni je oseba toliko bližja, ker je bil Albert Dovečar stric mojega sošolca iz osnovne šole.

Podatkov o Albertu Dovečarju je malo, opisan je v knjigi Prekleti umirajo težko, kjer pa je rečeno, da je bil avstrijski državljan jugoslovanskega rodu, vendar ta podatek ne drži, bil je Jugoslovan (Kraljevina), rojen na Teznem. Nekaj o njem je tudi na spletni strani:

http://en.wikipedia.org/wiki/Albert_Dovecar

Albert Dovečar (19. julij 1937 - 7. junij 1962) je bil narednik v francoski 1st Foreign Parachute Regiment of the French Foreign Legion (1. polk Parachute francoske tujske legije). Bil je pripadnik OAS. Zaradi umora francoskega policijskega komisarja Roger-ja Gavoury-ja med alžirsko vojno je bil usmrčen z ustrelitvijo na Fort du Trou d'Enfer.
    Dovečar se je rodil v kraju Tužno na Hrvaškem, pravilno je Tezno v Sloveniji. V tujsko legijo je stopil 5. april 1957 v Marseillu pod imenom "Paul Dodevart." Ob vstopu v legijo je navedel, da se je rodil na Dunaju, 20. februarja 1938.

Ko je končal vojaško usposabljanje v kraju Mascara (?), je bil dodeljen polku Parachute. Dne 16. junija 1960 je napredoval v narednika ne kot Paul Dodevart, temveč kot Dovečar. Sodeloval je v alžirski vojni, bil je ranjen ter odlikovan. Sodeloval je v alžirski vstaji in se dne 27. aprila 1961 pridružil Organisation armée secrète (OAS) (dobesedni prevod: Tajna vojaška organizacija), ki se je borila, da bi Alžir ostal francoska kolonija, torej bili so zoper popolno samostojnost Alžira.

V OAS je bil Dovečar vodja komandosov imenovanih Delta 1, bil je pod poveljstvom poročnika Roger-ja Degueldre-ja. Dne 31. maja 1961 sta Dovečar in Claude Piegts umorila komisarja Roger-ja Gavoury-ja. Dovečarja so aretirali v Alžiru, nekoliko kasneje pa še pet njegovih tovarišev.

Dovečar je bil obtožen sodelovanja v zaroti in umora iz zasede zaradi česar ga je francosko sodišče spoznalo za krivega in obsodilo na smrt z ustrelitvijo. Ustreljen je bil 7. junija 1962, skupaj z njim je bil ustreljen tudi Claude Piegts.

Zaradi sodelovanja z OAS je bilo obsojenih 3680 ljudi, od tega jih je bilo 41 obtoženih za hujša kazniva dejanja, usmrčeni pa so bili samo štirje: Jean-Marie Bastien-Thiry, Degueldre, Piegts in Dovečar.

Osmrtnica Alberta Dovečarja
    Attached Images Attached Images

Member / Član
    zanimivo.... se pravi on in ostalih 5 borcev je bilo odpadnikov v OAS?

Quote Originally Posted by Miha85 View Post
    zanimivo.... se pravi on in ostalih 5 borcev je bilo odpadnikov v OAS?
    Ravno nasprotno. Bil je do konca pripadnik OAS. Ti so namreč nasprotovali osamosvojitvi Alžira in za dosego tega cilja niso izbirali sredstev. OAS je bila namreč organizacija, ki je bila v Franciji (in tudi drugod) prepovedana. Jaz sem malo starejši in se še spominjam koliko kritik je bilo v takratnem jugoslovanskem tisku napisanega o OAS. Kar je razumljivo. FNRJ in Alžir sta bili bratski državi (beri: neuvrščeni, koliko je država sploh lahko neuvrščena).

Mogoče bi tudi danes potrebovali ljudi, ki bi bili do konca pripadniki ene ideje, kakršna koli je že. Ne pa da danes vidimo ljudi, ki se obračajo po vetru, kot rečemo, ker imajo od tega koristi. Pa ni važno ali pri tem izdajo idejo, ženo, otroke ali kogar koli.

Veteran
    OAS, se je veliko pojavljalo kot geslo v križankah. In ko sem bral knjigo Prekleti umirajo težko, sem spoznal, koliko Slovencev je bilo raztepenih po svetu in kje vse so se borili in pod čigavimi zastavami. Seveda v tistem času ni bilo ravnoza propagando za tujsko legijo.
    Colonel Cathcart: You're a disgrace. I'd like to know how you got to be a Captain, anyway.
    Yossarian: You promoted me.
    Colonel Cathcart: That has got nothing to do with it.

Quote Originally Posted by M67 View Post
    OAS, se je veliko pojavljalo kot geslo v križankah. In ko sem bral knjigo Prekleti umirajo težko, sem spoznal, koliko Slovencev je bilo raztepenih po svetu in kje vse so se borili in pod čigavimi zastavami. Seveda v tistem času ni bilo ravnoza propagando za tujsko legijo.
    Tujska legija je bila dolgo časa misteriozna organizacija. Psebej še po drugi vojni. Francozi so v legijo sprejemali vse, ki so se med drugo vojno borili na strani Nemčije in nihovih zaveznikov, zato ni čudno, da je bila legija takrat, v vojaškem smislu, zelo močna. Zanimivo, da so Francozi skoraj dobesedno zanikali, da gre za njihovo uradno vojsko, čeprav je to dejansko bila. Trdili so, da gre za enote, ki v njihovih kolonijah zagotavljajo red in varnost. Kar je bilo delno tudi res. Vojaško pa so bili celo nadpovprečno usposobljeni saj so imeli v svojih enotah, tako kot borce ali inštruktorje, veterane, pripadnike elitnih enot iz druge vojne.

Verjetno nikoli ne bomo izvedeli zakaj so se umaknili iz Indokine in jo prepustili Američanom, za katere se je, vojna nato dokaj klavrno končala.

Sicer pa je tema o Tujski legiji zelo zanimiva. Pred časom sem spoznal legionarja, sicer Hrvata po narodnosti, ki je bil, preden se je vrnil domov, na "služenju" na nekem tihomorskem otoku, kjer so francozi v 60 tih letih delali poskuse z atomskimi bombami. Enota je bila potem ukinjena. Trenutno ne vem kako so se imenovali, imam pa nekje v zbirki emblem te enote, dobil sem ga od tega legionarja, kot še nekaj drugih stvari. Res zanimivo pa ga je bilo poslušati, saj tako ni povedal vsega, ker tega ni smel. Pa še to kar mi je povedal bi bilo za kakšno knjigo.

Bookmarks