Results 1 to 10 of 10
    Član Patak Daca's Avatar

Jedan poseban raritet

U pitanju je ukaz kojim je najveci sin nasih naroda odlikovan Ordenom Lenjina.IMG_20160527_144432610_HDR.jpg

Veteran Paja's Avatar
    Hvala na fotografiji, gde je izložen?

Član Patak Daca's Avatar
    nalazi se u jednom arhivu. Cak nije ni u Muzeju 25. maj.
    Iznenadio me je izgled...

Veteran Paja's Avatar
    MIJ mi je prvo pao na pamet, mislio sam da su sva njegova odlikovanja pa time i povelje i uverenja tamo.
    Titov Orden Suvorova i knjižica. Svojevremeno se prodavalo vrlo atipično uverenje za isti orden jednog narodnog heroja.
    Attached Images Attached Images

Član Patak Daca's Avatar
    Naleteo sam u istorijskoj gradji vezanoj za Tita original ukaza o ovom odlikovanju. Ocigledno da nije sve u MIJ.
    Ono sto me je zacudilo jeste jednostavnost ukaza, koji se razlikuje od ostalih samo po autenticnim potpisima.
    Nasi ukazi, za npr. Orden rada sa crvenom zastavom imaju bogatiju formu i veliki viseci pecat...

Veteran Paja's Avatar
    Da li su Sovjeti uopšte izdavali povelje? Ne znam toliko o njihovim odlikovanjima ali ne sećam se da sam ih ikada viđao, uglavnom uz orden ide knjižica.

Član Patak Daca's Avatar
    Danas sam naleteo na nesto jos interesantnije.
    Spisak odlikovanih partizanskih oficira, na celu sa Titom, od 4.10.1944. kojima su dodeljeni najvisi ordeni SSSR.
    Tu su popisani brojevi pojedinacnih resenja kao i pripadajuce numeracije na odlikovanjima.
    Opet, sa druge strane, nisam nasao traga o povelji za Orden slobode koji je Tito dobio 1945.
    Naisao sam na nesto zanimljivo. Prilikom ratnih dodela, kao znak paznje (npr. Titu) data je rukom pisana (krasnopis) napisana obicnom olovkom na papiru sa kockicama, povelja o dodeli.

Član Patak Daca's Avatar
    Danas sam naleteo na nesto jos interesantnije.
    Spisak odlikovanih partizanskih oficira, na celu sa Titom, od 4.10.1944. kojima su dodeljeni najvisi ordeni SSSR.
    Tu su popisani brojevi pojedinacnih resenja kao i pripadajuce numeracije na odlikovanjima.
    Opet, sa druge strane, nisam nasao traga o povelji za Orden slobode koji je Tito dobio 1945.
    Naisao sam na nesto zanimljivo. Prilikom ratnih dodela, kao znak paznje (npr. Titu) data je rukom pisana (krasnopis) napisana obicnom olovkom na papiru sa kockicama, povelja o dodeli.

Veteran Paja's Avatar
    Orden slobode ili Orden pobede?

Član Patak Daca's Avatar
    Orden pobede, greska u kucanju!

Bookmarks