PDA

View Full Version : Genaral Alexander Löhr v Konjicah?

tattenbach
28-06-2014, 16:23
Danes sem govoril z osebo,ki mi je prenesla pričevanje svojih staršev,da je pred koncem vojne bil nastanjen v Konjicah natančneje v dvorcu Trebnik, kjer je bila tedaj nemška posadka, sam genaral Löhr. Sem naj bi dospel z letalom, ki je pristalo na Prežigalu ob vstopu v Konjice iz MB smeri. Letalo naj bi skrili ob nekem kozolcu. Naj bi priletel 3-4 krat. Mati osebe,ki mi je to povedala, je bila izbrana, da mu uredi nohte ??? V zahvalo ji je dal cigaretico in v njej raznobarvne cigarete. Ker je delala za partizane, je prenesla informacijo na javko pod Brinjevo goro in partizani so obvestili zaveznike,ki so poslali lovce,da bi ga ubili,ampak se jim je izmuznil. Cigarete je dala partizanom,ki so z Löhrovimi barvnimi cigareti še nekaj časa hvalili med tovariši....
Čeprav ne verjamem tej zgodbi, me pa zanima, če kdo ve kajo tem in kje je genaral v Sloveniji imel svoje štabe med umikom. Vem,da je bil v Petrovčah...kapitulacijo je podpisal v Topolšici...

Watch
28-06-2014, 20:52
Ne vem kje je bil pred tem, vednar se je maja 45 umikal na zahodu Savinjske doline. V Braslovčah se je ustavil, saj so partizani pri Letušu zapirali pot. Tukaj je prišlo do nekega pogajanja, nisem sigurno več kdo je šel komu.
Nisem sigurno ali so se potem spopadli, mislim da so se in je tako nadaljeval pot proti severu, ter kapituliral v Topolščici kot si rekel. Je pa to dosti natančno opisano v knjigi Veliki finale na Koroškem.
Tako da če je kaj res na tej zgodbi, je moralo to biti pred majem. Ampak jaz dvomim, da je to res. S seboj je imel neko manjšo bojno skupino vojakov iz vseh smeri, če se prav spomnim tudi SS Prinz Eugen.

tattenbach
28-06-2014, 20:58
Bil je pa pilot....To mi je bilo zanimivo pri tej zgodbici. Kot sem napisal,ne verjamem temu,ampak za vsak slučaj ...

zgodovinar97
29-06-2014, 09:34
http://www.mladina.si/46976/ivan-dolnicar-general-in-partizan/
Tukaj imate intervju z Ivanom Dolničarjem o dogajanju v Topolšici leta 1945